O projekte
Regionálny inovačný program EIT (EIT RIS) zaviedli Európsky parlament a Rada ako súčasť strategického inovačného programu EIT na roky 2014 - 2020. EIT RIS je navrhnutý na zdieľanie osvedčených postupov a skúseností z činností komunity EIT, ako aj na rozšírenie účasti na činnostiach KIC. Cieľom EIT RIS je pomôcť šíriť vedomosti a know-how komunity EIT a rozšíriť účasť na KIC v celej Európe.
EIT RIS je určený pre členské štáty EÚ a pridružené krajiny k programu Horizont 2020 v Európe, ktoré sú skromnými a umiernenými inovátormi a v ktorých majú inovačné spoločenstvá málo alebo žiadnych partnerov. Schéma je strategicky ďalšou ponukou pre tieto krajiny na uľahčenie ich zapojenia do inovačných spoločenstiev EIT. EIT RIS ako taký nie je jedinou metódou účasti na činnostiach inovačných spoločenstiev EIT. Cieľom systému je uľahčiť prístup k službám a programom, ktoré ponúkajú inovačné spoločenstvá EIT.
V rámci EIT RIS funguje spoločný projekt, na ktorom sa zúčastňujú všetky KIC. Cieľom projektu Cross-KIC RIS v roku 2020 je nadviazať na znalosti, skúsenosti a výsledky spolupráce medzi KIC od roku 2017. Projekt bude naďalej platformou na zdieľanie vedomostí a koordináciu medzi KIC, aby zabezpečili efektívnosť a zabránili fragmentácii úsilia a zdvojovaniu svojich činností. V rámci projektu Cross-KIC RIS v roku 2020 bude nasledujúci pracovný balík: „WP2 - Spoločný inovačný inkubátor“. Tento pracovný balík vedie EIT RawMaterials; zúčastnenými KIC sú EIT Zdravie, EIT Potraviny, EIT Výroba, EIT Mestská mobilita, Podnebie-KIC.
Pracovný balík sa zameriava na zvýšenie inovačných kapacít regiónov RIS zavedením individuálnych koncepcií pre regionálne ekosystémové efektívne univerzitné inkubátory založené na spoločnom prenose znalostí a rozvoji individuálnych koncepcií. Aj keď univerzity a inkubátory majú často prístup k miestnym a regionálnym ekosystémom, požadovaný vplyv na ne ako miestne a regionálne inovačné inkubátory zostáva nízky a ich vplyv na okolité ekosystémy je vo väčšine prípadov obmedzený. So správnou koncepciou a primeranou podporou od všetkých príslušných zainteresovaných strán (vrátane viacerých KIC EIT) môžu univerzity zohrávať dôležitú úlohu a
multiplikátor fungujú ako inovačné centrá. Pretože neexistuje univerzálny „správny“ koncept na vybudovanie úspešného univerzitného inkubátora, v jednotlivých činnostiach však vidíme veľa dobrých príkladov; prostredníctvom spoločnej práce, diskusie a procesu prenosu znalostí môže najsľubnejšia koncepcia pre každý jednotlivý prípad byť vyvinuté a implementované.
Činnosť spoločného inovačného inkubátora bude teda zameraná na dve veci súčasne:
- spoločné budovanie „správnych“ konkrétnych koncepcií pre ekosystémové efektívne inkubátory, založené na spoločnom prenose znalostí a vývoji individuálnych koncepcií spolu so zameranými miestnymi ekosystémami, ktoré zvýšia inovačnú kapacitu postihnutých regiónov;
- prenos osvedčených postupov ZIS integrácie znalostného trojuholníka okolo inovačných inkubátorov od fázy koncepcie, čím sa ekosystémy, z ktorých by nakoniec inovačný inkubátor mal ťažiť, stanú jeho neoddeliteľnou súčasťou.
Pracovný balík bude obsahovať jednoročnú fázu tvorby koncepcie, po ktorej bude nasledovať jednoročné obdobie implementácie.
Rok 1 je venovaný budovaniu kapacít, výmene znalostí a rozvoju koncepcií. V rámci úvodného stretnutia všetci partneri vypracujú podrobný pracovný plán 1, ktorý bude zahŕňať tieto úlohy:
- Analýza súčasného stavu partnerstiev a už existujúcich programov, analýza rozdielov a potrieb
- Inkubácia zameraná na budovanie kapacít
- Vývoj / rozšírenie jednotlivých koncepcií inkubátora
- Rozvoj / zlepšenie vnútornej organizácie inkubátorov
- Implementácia vylepšenej stratégie pre získanie start-upov
- Vývoj a implementácia procesov externej siete
- Koncepcia dôkladnej stratégie komunikácie a povedomia
Druhý rok sa zameria na implementáciu stratégií a koncepcií vytvorených v prvom roku.
- Implementácia procesov založených na nových koncepciách inkubátora
- Implementácia vylepšenej stratégie pre získanie start-upov
- Implementácia 12-mesačného pilotného projektu
- Vypracovanie a implementácia dlhodobej stratégie
- Vývoj a implementácia procesov externej siete
- Koncepcia dôkladnej stratégie komunikácie a povedomia
- Vyhodnotenie prvého kola inkubačných programov po druhom roku a tvorba odporúčaní na zlepšenie